SOWA i Majsternia

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności to przestrzeń złożona z kilkunastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie odkrywać zjawiska przyrodnicze, stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej.

Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji. SOWA pomaga dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie. Tak zaprojektowane środowisko uczenia się, to laboratorium dostępne dla wszystkich, które skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

To główna nazwa całego przedsięwzięcia. Jest to innowacyjna przestrzeń, która oferuje mieszkańcom miasta i okolic wiele możliwości. To jedyna taka placówka na terenie całego Podkarpacia. Składa się na nią Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności wraz z Majsternią, Strefa Komputerów i Gier Retro oraz Strefa Malucha.

Majsternia

Częścią Strefy SOWA jest także Majsternia – miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Można samodzielnie zbudować most, wieże, katapultę czy obiekty latające. Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Sanoku jest już 31 Strefą na terenie Polski. Dzięki współpracy Multibiblioteki i Centrum Nauki Kopernik do Sanoka ma szansę przyjechać Naukobus, Planetobus lub wystawa O!Matmo, które podróżują po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie.

Skip to content