Strefa Komputerów i Gier Retro

W Mediatece znajduje się specjalna strefa – Strefa Gier Retro, która powstała dzięki zaangażowaniu i pasji Lesława Leśniaka, obecnego kierownika Mediateki.

To właśnie on zorganizował po raz pierwszy w 2013 roku wyjątkową wystawę „Noc Komputerów”, która spotkała się ze sporym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Wystawa miła na celu ocalić od zapomnienia stare maszyny, pokazać ich możliwości, a przy okazji przywołać wspomnienia z tamtych lat. Widzowie mieli okazję zobaczyć, jak rodziła się cyfrowa rozrywka, ewoluowała i wchodziła do naszych domów. 

Wystawa przypomniała starszym, a uświadomiła młodszym, że lata 70-te to początek elektronicznej rozrywki. Największe rewolucja dokonała się jednak dopiero w latach 80-tych, to właśnie wtedy w naszym kraju pojawiły się pierwsze domowe komputery – mieli dostęp do nich tylko nieliczni. Przygoda Lesława rozpoczęła się od komputera ZX 81, który miał „aż” 1Kb pamięci. W 2019 roku odbyła się druga wystawa „Noc Komputerów. Reaktywacja”. Teraz możemy przenieść się w przeszłość odwiedzając Mediatekę. Ale to nie wszystko. W Strefie Gier Retro możemy zagrać w gry z lat 70-tych, popularnego niegdyś Tetrisa, Prince of Persia, Mario Bross czy Pacman lub zagrać na automacie Arcade w Pheonix’a lub Mortal Kombat.

Skip to content